Advertisement
Anasayfa    |    Haberler    |    Yayınlarımız    |    İletişim
                  
Anasayfa arrow Haberler arrow Nazım Hikmet'i Az Bilinen Yönleri ile Tanımaya Var mısınız?
Nazım Hikmet'i Az Bilinen Yönleri ile Tanımaya Var mısınız? PDF Yazdır E-posta

Nazım Hikmet - Kerem Gibi / ANARTürk fikir hayatının en çok tartışılan isimlerinden birisi olan Nazım Hikmet hakkında yüzlerce makale ve kitap yazıldı. Ama bunlardan pek azı dünyanın pek çok diline çevrilmiş Nazım’ın Türkiye dışında nasıl bilindiğine değindi.

Türkiye’de ilk kez Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı meşhur yazar Anar’ın kaleminden, Nazım Hikmet’in, hayatının önemli bir bölümünü geçirdiği Sovyetler Birliği’nde ve özellikle Azerbaycan’da nasıl tanındığını, şiirine ve varlığına ne gibi anlamlar yüklendiğini ele alan kapsamlı bir eser yayınlanıyor.

Bengü Yayınları arasında yayınlanan “Nazım Hikmet / Kerem Gibi” adlı kitabında Anar, kendine has büyük üslubuyla, Azerbaycan’da hatta doğu bloğu coğrafyasında yaşayan Türkler için Nazım’ın nasıl anlaşıldığını anlatıyor. Nazım hakkında yazılanları hassas terazisinde eleştirel bir gözle ama nazik bir uslupla irdeliyor.

Anar’ın “Kerem Gibi” kitabını okurken, aynı şaire ve onun şiirlerine farklı coğrafyalarda nasıl biribirine bu kadar zıt  anlamlar yüklenerek sevildiğini veya eleştirildiğini görerek şaşıracaksınız. Türkiye’de Nazım’ı gerek “sağ” gerekse “sol” eleştiri ve övgülerle tanıyanlar için Azerbaycan aydınlarının tanıyıp sevdikleri Nazım suretinin aynı şair veya insana ait olduğunun bilinmesi, şair hakkında yeni tartışmaların ortaya çıkmasına sebep olacak ve belki de bu tartışmalardan sonra Nazım Hikmet’in hayatı ve şiiri fikir ve düşünce hayatımızda gerçek yerini bulacak.

“Nazım Hikmet/Kerem Gibi” kitabı eserin yazarı Anar’ın da katılım ile Anadolu Gösteri Merkezinde 2 Kasım 2009 günü saat 18.00 de düzenlenen tanıtım kokteyli ile basına tanıtılacak.

 

 

 

Tanıtım Etkinliği Adresi:

Anadolu Gösteri ve Kongre Merkezi
Türkocağı Caddesi No:14 / Balgat - Ankara
Enerji Bakanlığı Arkası - Merkez Orduevi Karşısı

 

 

Kitap Temin Adresi:

Avrasya Yazarlar Birliği
Hacettepe Mahallesi Hamamönü Sokak No: 24 
Altındağ - ANKARA 

Telefon: +90 (312) 311 70 52 
 
 


 

 

 
< Önceki   Sonraki >

Haldun Taner Uluslararası Tiyatro Eseri Yarışması

Kardeş Kalemler

Kitap

" DOLU "

İlk Karabağ Romanı

Azerbaycan'ın tanınmış yazarı ve milletvekili Akil Abbas'ın kaleme aldığı "DOLU" romanı Bengü Yayınları arasından çıktı. Hocalı soykırımının 17. yılında yayınlanan roman, Karabağ'da yaşananları anlatıyor. "Dolu" Türkiye'de yayınlanan Karabağ olaylarını anlatan ilk kitap olma özelliğini de taşıyor.

Dergi

 "Dil Araştırmaları"

Dil Araştırmaları dergisi, genel Türk dili, genel dil bilimi, tarihî ve çağdaş Türk lehçeleri alanlarındaki özgün çalışmalara bir ortam hazırlamak ve bu yolla söz konusu alanlardaki araştırmaları ilgili kamu oyuna duyurmaktır.

Tarihî ve çağdaş Türk lehçeleriyle genel dil bilimi konularını ele alan özgün araştırmalara yer veren bir dergidir.