Kardeş Kalemler

Dil Araştırmaları

Kalemdaş

Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi

AYB - Edebiyat Akademisi

Uluslararası Kaşgarlı Mahmud Hikâye Yarışması

Bengü Yayıncılık

Türk Dünyasında Edebiyat Adamı Ödülleri

VIII. Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi

Türkistan’da Gerçekleştirildi

Türk Dünyası edebiyatları arasında ilişkilerin geliştirilmesinde önemli rol oynayan, ülkelerinin seçkin edebiyat dergilerinin redaktörleri veya yöneticilerinin  davet edildiği kongrenin sekizincisi 11-14 Eylül 2017 tarihlerinde Türk Dünyası Kültür Başkenti Türkistan’da gerçekleştirildi.

Türkistan Türk Dünyası Kültür Başkentinin ev sahipliğinde  Avrasya Yazarlar Birliği ve TÜRKSOY’un işbirliği ile düzenlenen Kongre TİKA tarafından da destekleniyor.İlki 2007 yılında İstanbul’da gerçekleşen Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi daha sonra sırayla 2 kez Ankara, KTTC’de Lefkoşe, Kazakistan’da Astana,  Türkiye’de Eskişehir ve  Tataristan’da Kazan şehirlerinde toplandı.

Bu yıl  Kongreye, Azerbaycan, Başkurdistan,  Gagauzya,  Karaçay- Malkar, Kazakistan, Kırgızistan, Kırım,  İran,  Özbekistan, Tataristan ve Türkiye’den edebiyat dergileri katıldı.

12 Eylül günü Ahmet Yesevî Üniversitesi Kültür Merkezi Salonunda başlayan Kongreye çok sayıda aydın yazar ve gençler katıldılar. Açılışta Güney Kazakistan Vali Yardımcısı Ulasbek Cedibekov,TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof.Dr. Fırat Pürtaş,  Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr. Mehmet Kutalmış, Kazakistan Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı Ulugbek Esdevlet, Kazakistan’ın ünlü yazarlarından Merhabat Baygut ve Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Dr. Yakup Ömeroğlu birer konuşma yaptılar.

Ömeroğlu konuşmasında bu kadar yüksek düzeyde ve geniş katılımlı bir edebi faaliyetin sekizinci kez toplanıyor olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek edebiyat dergileri üzerinden kurulacak ilişkilerin önemine değindi. “Kitap klasiktir ama dergi her daim yenidir. Fikir ve kültür hayatına giren yeni düşünceler, yeni yaklaşımlar, yeni yazarlar, yeni şairler önce dergi sayfalarında görünmeye başlarlar. Türk Dünyasının yeni çağında dergiler aracılığı ile kurulan ilişki aslında geleceği inşaa etmektir. Kongrede birbirleriyle tanışan editörler, Türk Dünyasından şair ve yazarların eserlerine sayfalarında yer verirken aslında kendi ülkelerinde, kendi okuyucularının gönüllerinde Türk halklarına bir pencere aralıyorlar. Biz bu kongrenin katılımcıları yaptığımız büyük işin farkındayız. Gelecekte de bu buluşmaların ne kadar büyük bir dip dalgası oluşturduğu daha iyi anlaşılacaktır.” Dedi.  

Açılışta tanınmış Özbek yazar  Şükrulla’ya Türk Dünyasında yılın edebiyat adamı ödülü takdim edildi. Daha önce bu ödülü Türkiye’den Şair Ali Akbaş, Azerbaycan’dan ünlü yazar  Anar, Kazakistan’dan Tölen Abdik, Kırgız Halk Şairi Omor Sultanov ve  KKTC’den ünlü romancı İsmail Bozkurt, aldılar. Sağlık sebepleri ile Türkistan’a gelemeyen Şükrulla’nın ödülünü Özbek yazar Dauranbek Tacaliev aldı. Ödülü Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu ve TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırak Pürtaş birlikte verdiler.

Açılış oturumunda Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in yayınladığı Manevi Diriliği programı hakkında panel düzenlendi. Panelde İran Varlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Dr. Rıza Heyet, Azerbaycan Dergisi Genel Yayın Yönetmen Yrd.Sudaba Aghabalayeva,  Gagauzya’dan Anasözü Gazetesi Genel yayın Yönetmeni Todur Zanet birer konuşma yaptılar.

Azerbaycan’dan Azerbaycan Dergisi Genel Yayın Yönetmeni       SUDABA AGHABALAYEVA ,  Ulduz Dergisi editör Yardımcısı     TARANA MAMMADOVA, Başkurdistan’dan             Agidel Dergisi editörü SABIR SHARIPOV,     Başkurtistan Kızı Dergisi        Gulnaz Kutueva, Gagauzya’dan        Ana Sözü Dergisi Editörü      FIODOR ZANET, İran’dan            Varlık Dergisi MEHMET RIZA HEYET, Kazakistan’dan Ulduz Detgisi Genel Yayın Yönetmeni Ulugbek Esdevlet, Kasım Dergisi Genel yayın Yönetmeni Serik Sağıntay, Kazıkurt Dergisi Editörü, Merhabat Baygut, Carasöz Dergisi Genel Yayın Yönetmeni  Gülnaz Karbekkızı,  Kırgızistan’dan Alatoo Dergisi Genel Yayın Yönetmeni AIDARBEK SARMANBETOV,  Kırım’dan Nenkecan Dergisi Editörü ZERA BEKIROVA, Özbekistan’dan kultur Uz Temsilcisi, Devranbek Tadcıaliev, Türkiye’den Kardeş Kalemler Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Osman çeviksoy,  Ayarsız Edebiyat Dergisi        Ragıp Vural, Tataristan’dan Biznig Miras dergisi LEMON LERONOV, İdel Dergisi          RADIK SABIROV,  Çuvaş Suvar Dergisi KONSTANTIN MALYSHEV, Kazan Utlar Dergisi ILFAK IBRAGIMOV,             Meydan Dergisi FIDAIL MAZITOV katıldılar.

Türkiye’nin tanınmış bilim adamlarından Prof.Dr. İlber Ortaylı’nın sunacağı “Tarih Boyunca Türk Dünyası Kültüründe Türkistan” konulu konferansı verdi.

 Kongre Ahmet Yesevi Türbesi, Arslan Bab ve çevre gezileri ile devam etti.

Başarı ile tamamlanan Kongre aşağıdaki sonuç bildirisini kabul etti.

VIII. Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi  Sonuç Bildirisi

12-14 Eylül 2017 Türkistan-Kazakistan

Türkistan Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında  Avrasya Yazarlar Birliği, TÜRKSOY ve TİKA’nın  işbirliği ile Güney Kazakistan Valiliği ev sahipliğinde  düzenlenen VIII. Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi,  Azerbaycan, Başkurdistan, Gagauzya, Çuvaş, Kazakistan,  Kırgızistan, Kırım,  İran, Özbekistan, Tataristan ve Türkiye’den  11 Türk Devlet ve Topluluğundan  34  Edebiyat dergisinin temsilcileri ile 12-14 Eylül 2017 tarihlerinde toplandı.

Kongre/ Ahmet Yesevi Üniversitesi Kültür Merkezi Konferans Salonunda yapılan açılış programı ile başladı.

Açılışın ardından Kazakistan Cumhurbaşkanı  Nursultan Nazarbayev’in Ruhani Diriliş Makalesi hakkında değerlendirme oturumu yapıldı. Oturumda Prof.Dr. Fırat Pürtaş, Dr. Yakup Ömeroğlu, Todur Zanet, Suduba Agabalayeva ve Dr.Rıza Heyet görüşlerini açıkladılar ve Kazakistan’ın Latin Alfabesine geçişi hakkında memnuniyetlerini dile getirdiler.

Açılışta tanınmış Özbek yazar  Şükrulla’ya Türk Dünyasında yılın edebiyat adamı ödülü takdim edildi. Sağlık sorunları sebebiyle Kongreye katılamayan Şükrulla’nın ödülünü Dauran Tajaliev aldı.

Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi çalışmalarının etkinliğinin artırılması ve dergiler arası işbirliğinin artması için değerlendirmelerin yapıldığı oturumlar gerçekleştirildi.

Kongre delegelerinde oluşan bir heyet Güney Kazakistan Valisi Sayın Janseyit Tüymebay’a teşekkür ziyaretinde bulunmuş ve Valilikte toplanan alfabe değişikliği tartışmaları formuna katıldılar

Türkiye’nin tanınmış bilim adamlarından Prof.Dr. İlber Ortaylı’nın sunduğu “Tarih Boyunca Alfabe Değişiklikleri ve Etkileri” konulu konferans verdi.

Yapılan çalışmalar sonunda Kongre aşağıdaki kararları almıştır:

  1. Bugünlerde Latin alfabesine geçme çalışmaları yürüten Kazakistan Cumhurbaşkanı ve Türk Dünyasının büyük lideri Nursultan Abişulı Nazarbayev’e, bu girişimin Türk halklarının edebiyatları arasında bağlantıların artmasına yapacağı büyük katkı göz önünde tutularak şükran duygularımızın bildirilmesine,

 

  1. Bütün dergilerde Türk Dünyası edebiyatları için özel bölümler açılmasına ve burada mümkünse her sayı dergiler arasında yazı değişimi yapılmasına,

 

  1. Bu özel bölümün “ Türk Dünyası Edebiyatı” olarak adlandırılmasına,

 

  1. Kongre üyesi dergiler arasında Azerbaycan Dergisinin 95, Juldız 95, Başkurtistan Kızının 50, Julduz 50, Anasözü 30 yıllık jübilelerinin tüm dergilerde özel yazılarla kutlanmasına, yine dergi editörlerinden Azerbaycan Dergisi editörü Sayın İntikam Kasımzade 75, Todur Zanet’in 60 yaşlarının dergilerce ortak kutlanmasına ve bunun bir gelenek olarak devam ettirilmesine,

 

  1. 2017 yılı Türk Dünyasında Yılın Edebiyat Adamı olarak Tatar şairi Zinnur Mansur”un ilan edilmesine, gelecek kongreye kadar yılın yazarı ile ilgili özel sayılar, yazı ve şiirlerinden tercümeler yayınlanmasına,

 

  1. Kongreye yaptıkları güzel ev sahipliği için Güney Kazakistan Valiliğine ve Ahmet Yesevi Üniversitesi’ne şükranlarımızın bildirilmesine,

 

Karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Has Bahçe Edebiyat Sohbetleri

II. Uluslararası Dede Korkut Tiyatro Eseri Yarışması
 

Copyright © 2018 Avrasya Yazarlar Birligi. All Right Reserve.
AYB Türk Dünyası Yazarlar Birliği üyesidir.