Kardeş Kalemler

Dil Araştırmaları

Kalemdaş

Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi

AYB - Edebiyat Akademisi

Uluslararası Kaşgarlı Mahmud Hikâye Yarışması

Bengü Yayıncılık

Türk Dünyasında Edebiyat Adamı Ödülleri

VIII. Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi Türkistan’da  Toplanıyor

Bu yıl Türk Dünyası Kültür Başkenti olan Türkistan Şehri  18 ülkeden 32 seçkin edebiyat dergisinin editörlerini buluşturacak.

Türkistan, Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında bu yıl sekizincisi düzenlenen Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi 12-14 Eylül 2017 tarihlerinde toplanıyor.

Türkistan Türk Dünyası Kültür Başkentinin ev sahipliğinde  Avrasya Yazarlar Birliği ve TÜRKSOY’un işbirliği ile düzenlenen Kongre TİKA tarafından da destekleniyor.

İlki 2007 yılında İstanbul’da gerçekleşen Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi daha sonra sırayla 2 kez Ankara, KTTC’de Lefkoşe, Kazakistan’da Astana,  Türkiye’de Eskişehir ve  Tataristan’da Kazan şehirlerinde toplandı.

TÜRKSOY tarafından Türk Dünyası Kültür Başkenti uygulamaları başladıktan sonra her yıl Kültür Başkentlerinde bir araya gelen seçkin edebiyat dergilerinin editörleri bu yıl da Türkistan’da bir araya geliyorlar. Bu yıl Altay, Azerbaycan, Başkurdistan, Dağistan, Gagauzya,  Hakasya, Karaçay- Malkar, Kazakistan, Kırgızistan, Kırım, Kosova, Makedonya, Irak, İran, KKTC, Özbekistan, Tataristan ve Türkiye’den edebiyat dergileri katılacak. 12 Eylül günü Ahmet Yesevî Türbesinin toplu olarak ziyaretinin ardından yapılacak açılış ile kongre çalışmaları başlayacak.

Açılışta tanınmış Özbek yazar  Şükrulla’ya Türk Dünyasında yılın edebiyat adamı ödülü takdim edilecek. Ödül her kongrede katılımcıların ortak kararı ile veriliyor. Daha önce bu ödülü Türkiye’den Şair Ali Akbaş, Azerbaycan’dan ünlü yazar  Anar, Kazakistan’dan Tölen Abdik, Kırgız Halk Şairi Omor Sultanov ve  KKTC’den ünlü romancı İsmail Bozkurt, aldılar.

Türkiye’nin tanınmış bilim adamlarından Prof.Dr. İlber Ortaylı’nın sunacağı “Tarih Boyunca Türk Dünyası Kültüründe Türkistan” konulu konferansı verilecek.

Türk Dünyında edebi ilişkilerin geliştirilmesi için yapılabilecek çalışmaların görüşüleceği toplantılarda 2017 yılı Türk Dünyasında Yılın Edebiyat Adamı da belirlenecek.

Has Bahçe Edebiyat Sohbetleri

II. Uluslararası Dede Korkut Tiyatro Eseri Yarışması
 

Copyright © 2018 Avrasya Yazarlar Birligi. All Right Reserve.
AYB Türk Dünyası Yazarlar Birliği üyesidir.